Videoarchiv Ústí nad Orlicí

Objevujte. Vzpomínejte.

Registrací berete na vědomí zásady zpracování osobních údajů.

Videoarchiv Ústí nad Orlicí

Objevujte. Vzpomínejte.

O projektu UOTV

Dejte si dobrý čaj nebo výbornou kávu a čtěte dál. Dozvíte se, jaká událost z dubna 1983 měla zcela zásadní vliv na vznik orlickoústeckého video archivu.

Na Štěpnici v Ústí nad Orllicí zastavil přenosový vůz s ohromým nápisem Československá televize. Pro devítiletého kluka to byl dotek velkého světa. Kamery, mikrofony, reflektory, kabely. Všechno mě přitahovalo magnetickou silou. Od toho dne jsem měl v jedné věco jasno: Budu pracovat v televizi. V kalendáři se psalo 24. dubna 1983.


Protože se mi dětský sen splnil, mohl jsem o desítky let později v České televizi hledat v rozsáhlém zpravodajském archivu. Reportáže z třiaosmdesátého bylo to první, po čem jsem pátral.

Moje první zkušenost s televizním štábem však byla o tři roky dříve. To se v roce 1980 natáčela reportáž "Výsledky práce v Ústí nad Orlicí". Štáb pracoval přímo před okny sídlištního bytu, kde jsme bydleli. Vzpomínám si jakoby to bylo včera, s jakým zaujetím jsem jejich práci sledoval z ložnice rodičů. Ten večer jsem samozřejmě neodlepil oči od černobílé televize, když příspěvek vysílali v závěru Televizních novin.

Pro pamětníky Oušťáky i pro nové generace

Reportážními i dokumentátními štáby Československé televize se to na jaře 1983 jen hemžilo. Televizní cyklus Města našich dnů se tenkrát zaměřil na mé rodné město. A nebyla to náhoda. Tehdejším ředitelem ČST byl totiž ústecký rodák doc. PhDr. Jan Zelenka, CSc.


Reportáže roku 1983 tvoří pevný pilíř první edice archivních materiálů. Více než padesát původních neupravených reportáží, odvysílaných premiérově v Televizních novinách, zpravodajském pořadu Aktuality a dalších, je zdarma pro všechny dostupných v tomto videoarchivu. Obsah videoarchivu končí krátce po roce 2000.

Miroslav Linhart byl v roce 1983 předsedou Městského národního výboru.

Přestože od roku 1998 žiju v Praze, do rodného Ústí nad Orlicí se moc rád se vracím, abych sledoval proměny města v čase. Archiv reportáží a jeho zpřístupnění nejen Oušťákům - pamětníkům, je pro mě velkým splněným přáním.

Děkuji patronům, kteří přispívají na provoz a rozvoj portálu.

Pojďte se ponořit do dávné historie. Ať se vám ve zpřístupněném Videoarchivu Ústí nad Orlicí líbí.

David Kaplan

autor projektu UOTV

David Kaplan v roce 1985

Video resume

Portál UOTV běží na platformě Webevize 🤍